Az újrafegyverkezési hisztéria vámszedői

2025. április 23. 09:20

Csakhogy a neoliberális pofátlanság mindig elnyeri méltó jutalmát.

2025. április 23. 09:20
Rheinmetall
Schiffer András
Öt.hu

„Néhány hete feltűnt a Bloomberg híre, mely szerint Christine Lagarde az Európai Unió döntéshozatali módjának felülvizsgálatára szólított fel, és azt javasolta, hogy a többségi szavazást helyezzék előtérbe, mert ez segíti a blokk versenyképességét, majd Magyarországra és az ukrajnai háborúra utalva kiemelte: egyetlen vétó 26 másik ország közös érdekét is meghiúsíthatja.

A hírben természetesen semmi meglepő nem lenne, ha ez a fantasztikus javaslat, mondjuk, egy EP-képviselőtől vagy valamelyik északi kormányfőtől hangzott volna el. Csakhogy Christine Lagarde az Európai Központi Bank elnöke. A francia Lagarde 2007 és 2011 között – tehát a globális pénzügyi válság idején – volt a Fillon-kormány pénzügyminisztere, és ebbéli minőségében a munkaerőpiac liberalizálása – értsd: a munkavállalói kiszolgáltatottság növelése – és a közszolgáltatásokat érintő megszorítások – értsd: a közszolgáltatások elsorvasztása – mellett szállt síkra. Ezt követően Lagarde az IMF élén követte honfitársát, a nemzetközi kaviárbaloldal ikonikus alakját, Dominique Strauss-Kahnt.

Az IMF vezérigazgatójaként Christine Lagarde vezető szerepet játszott a görögök térdre kényszerítésében, a görög népakarat megtörésében. Az adósságválság kellős közepén odáig merészkedett, hogy közölte a görög emberekkel: »they have had a nice time and it is now payback time«. Csakhogy a neoliberális pofátlanság – úgy tűnik – mindig elnyeri méltó jutalmát: Lagarde 2019-ben az Európai Központi Bank elnöke lett. Egy olyan intézmény élére került, amelynek az uniós tagállami jegybankok a részvényesei, feladata az európai monetáris politika irányítása, és elnökének éppen semmi köze az őt kinevező Európai Tanács döntéshozatali mechanizmusához vagy a közös védelempolitikához. Akkor viszont mégis mi állhat Christine Lagarde elszánt megnyilatkozása mögött?”

Nyitóképünk illusztráció. Forrás: ROBERT MICHAEL / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

Ezt is ajánljuk a témában

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
k
2025. április 23. 17:32
-Christine Lagarde többségi szavazattal kapcsolatos kívánsága azt jelenti, hogy az Európai Unió pénzügyi bevételt remélt az ukrán háborútól. Papíron hivatalosan nincs költségvetési hiánya az EU-nak, de a "fű alatt" viszont komoly problémák lehetnek, ha már Christine Lagarde beleavatkozott az EU politikába. -Az EU-ban komoly korrupció van, minimum a "lobbizással" kapcsolatban, de az Éva Kaili félék közvetlen sikkasztása sem kizárt. Annyit tudunk, hogy Ukrajnába dől az Európai Unió pénze, közben az EU politikusok boldogan együtt zongoráznak Zelenszkivel. -Christine Lagarde "éneke" előrevetíti az EURO összeomlását.
Bodzay
2025. április 23. 16:38
Az Európai Tanács szerződésben rögzített konszenzusos döntése az unió sarkalatos szabálya. Mindenki ezt írta alá, mindegyik parlament így ratifikálta. Az esetleges változtatást nem lehet egy odavetett mondattai elintézni. Eddig még nem lehetett találkozni egy kidolgozott eljárásrend tervezetével. Onnantól kezdve lehetne egyáltalán beszélni a )dologról.
Akitlosz
2025. április 23. 14:31
Na és Schiffer Andrásnak ugyan mitől van ehhez több köze, mint Christine Lagardenak? Hm? Ezt tessék kifejteni!
Kovács Ubul
2025. április 23. 13:26
Az "újrafegyverkezési hisztériát" a kágébés gecc indította el az imperialista hódító háborújával - de ez soha nem zavarta a narancsbolsevik barmokat. Mint ahogy az sem, hogy RuZZia a szovjet változatához mérhető militarizálásba kezdett az agresszív háborús gazdaság és társadalom kiépítésével - de ez sem háborúpártiság a fidesZkommunisták szerint.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!